Jak założyć sklep na Shopify 2024 - przewodnik krok po kroku

Published 13-08-2023
Chcesz założyć sklep internetowy, ale nie wiesz, od czego zacząć? Przeczytaj jakie są plusy i minusy tego dostawcy gotowego rozwiązania sklepu eCommerce. Shopify to platforma e-commerce, która może Ci w tym pomóc. 
W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zdecydować się na sklep na Shopify, jakie zalety i wady ma ta platforma, oraz jak krok po kroku założyć swój sklep online. Zaczynamy!
 

Czym jest Shopify?

Shopify to platforma SaaS (Software as a Service), która pozwala Ci na stworzenie własnego sklepu online. Shopify oferuje wiele zalet, ale też ma pewne wady. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą rozpocząć sprzedaż online, ale nie mają doświadczenia w programowaniu.

Zalety i wady sklepu na Shopify

Zalety Shopify:

  1. Łatwość użycia: Shopify jest niezwykle prosty w obsłudze. Nawet jeśli nie masz doświadczenia w programowaniu, serwis posiada intuicyjny interfejs, który pozwala na łatwe zarządzanie sklepem online.
  2. Szeroki wybór szablonów: Shopify oferuje szeroki wybór profesjonalnie zaprojektowanych szablonów, które możesz dostosować do potrzeb swojej witryny.
  3. Bezpieczeństwo: Jako platforma SaaS, Shopify gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Można tam prowadzić transakcje bez obaw o bezpieczeństwo danych osobowych i finansowych.
  4. Integracja z innymi serwisami: Shopify pozwala na łatwe połączenie z innymi serwisami, takimi jak Amazon, eBay, Facebook, Pinterest itd.
  5. Wsparcie techniczne: Shopify oferuje wsparcie techniczne 24/7, co jest niezwykle ważne dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z e-commerce.

Wady Shopify:

  1. Koszty: Shopify nie jest najtańszą platformą e-commerce. Ma miesięczny abonament oraz nie najniższe prowizje od transakcji.
  2. Ograniczenia funkcjonalności: Niektóre funkcje, jak np. zaawansowane SEO czy niestandardowe pola, mogą wymagać zakupu dodatkowych wtyczek lub aplikacji.
  3. Trudność w dostosowaniu: Chociaż Shopify oferuje wiele szablonów, dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb może być trudne bez znajomości HTML i CSS.
  4. Możliwość przeniesienia sklepu: Jeżeli zdecydujesz, że chcesz przenieść swój sklep na inną platformę, może okazać się to skomplikowane.
  5. Mimo tych wad, Shopify cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców i jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań dla e-commerce na świecie. 

Jak założyć sklep na Shopify w kilku prostych krokach?

Stworzenie sklepu internetowego na platformie Shopify jest proste i intuicyjne. Shopify oferuje darmowy kilkudniowy okres próbny, podczas którego możesz przetestować wszystkie funkcjonalności bez opłaty abonamentowej. Jedyne co musisz zrobić to wybrać plan Shopify i możesz rozpocząć rozwijać sklep.
Aby rozpocząć, musisz się zarejestrować, wybrać plan abonamentowy, a następnie skonfigurować sklep i podłączyć wybraną domenę. Standardowo Shopify oferuje 3 dniowy darmowy trial do sprawdzenia możliwości platformy. Mało, ale 29 € za pierwszy miesiąc to też nie jest majątek żeby moc spędzić dłuższą chwilę na sprawdzenie jej możliwości.

Wybór szablonu dla sklepu

W Shopify możesz dostosować szablon do swojej marki, dodając logo, zmieniając kolory i układ stron. Możesz również łatwo edytować treści i dodawać produkty do swojego sklepu. Shopify ma również wbudowane narzędzia do optymalizacji SEO, co pomoże Twojemu sklepowi zyskać większą widoczność w wyszukiwarkach internetowych. Niezależnie od tego, czy jesteś nowym sprzedawcą online, czy posiadasz już bardziej rozwinięty sklep, Shopify ma wiele opcji, które pomogą Ci stworzyć profesjonalny wygląd dla Twojego biznesu. Shopify oferuje szeroki wybór szablonów, które można dostosować do potrzeb Twojego sklepu. Możesz wybrać darmowy szablon lub skorzystać z płatnych, które oferują większą kontrolę nad wyglądem sklepu.
 

Ustawienie płatności i dostaw

Shopify posiada własną bramkę płatności online Shopify Payments, ale również umożliwia integrację z innymi systemami, ponieważ na polskim rynku domyśle płatności są niedostępne. Shopify oferuje swoją własną bramkę płatności online Shopify Payments, która umożliwia handlowcom akceptowanie płatności za pomocą różnych metod, takich jak karty kredytowe, Apple Pay itp. Jednak Shopify również umożliwia integrację z zewnętrznymi systemami płatności, takimi jak PayPal czy przelewy24, jako „lokalny” system płatności dla Polski, co daje sprzedawcą większą elastyczność i umożliwia konsumentom dokonanie płatności za pomocą preferowanych i znanych metod płatności. Integracja z innymi systemami płatności jest możliwa dzięki aplikacjom i rozszerzeniom dostępnym w App Store Shopify. 

Shopify oferuje również integrację z wieloma przewoźnikami, co ułatwia zarządzanie wysyłką.
 

Dodanie produktów do sklepu Shopify

Po skonfigurowaniu sklepu i ustawieniu płatności, nadszedł czas na dodanie produktów. Shopify pozwala na łatwe zarządzanie asortymentem - możesz dodać opisy, zdjęcia, a także ustawić ceny i zapasy. Dzięki prostocie prowadzenie sklepu internetowego jest wygodne i łatwe. 

Promocja sklepu

Po uruchomieniu sklepu, musisz zadbać o jego promocję. Shopify oferuje różne narzędzia marketingowe, które pomogą Ci w promocji Twojego sklepu.

Podsumowanie

Założenie sklepu na Shopify to proste zadanie, które można zrealizować krok po kroku. Ważne jest, aby dobrze zrozumieć, na czym polega prowadzenie sklepu eCommerce, jakie są zalety i wady sklepu na Shopify, a także jak skutecznie promować swój sklep. Pamiętaj, że sukces w e-commerce zależy od wielu czynników, nie tylko od wyboru platformy.
 

Q: Co to jest sklep internetowy?

A: Sklep internetowy to platforma online, na której można otworzyć swój e-sklep i sprzedawać swoje produkty lub usługi. Daje to możliwość przeprowadzania transakcji handlowych przez internet.

Q: Jak otworzyć sklep na Shopify?

A: Aby otworzyć sklep internetowy, musisz wybrać platformę, na której chcesz go stworzyć. Jedną z popularnych platform jest Shopify.

Q: Czy Shopify jest bezpłatny?

A: Shopify oferuje 14-dniowy okres próbny, po którym należy wybrać odpowiedni plan abonamentowy. Istnieją różne pakiety dostępne w zależności od potrzeb użytkownika.

Q: Ile kosztuje założenie sklepu na Shopify?

A: Koszt założenia sklepu na Shopify zależy od wybranego planu abonamentowego. Istnieją różne pakiety, które oferują różne funkcjonalności.

Q: Jak działa Shopify?

A: Shopify działa jako platforma e-commerce, umożliwiając użytkownikom tworzenie i zarządzanie swoimi e-sklepami. Oferuje on szeroki zakres narzędzi do sprzedaży w sklepie internetowym, takich jak integracja z płatnościami, obsługa zamówień, zarządzanie produktami i wiele innych.

Q: Jak sklepy oparte na Shopify są wydajne?

A: Sklepy oparte na Shopify są znane z wysokiej wydajności i stabilności. Platforma Shopify działa na własnym oprogramowaniu sklepu internetowego, który jest zoptymalizowany pod kątem konwersji i szybkości ładowania stron.

Q: Jak zintegrować sklep Shopify z innymi narzędziami?

A: Shopify umożliwia integrację z różnymi narzędziami i platformami, takimi jak Facebook, aby umożliwić sprzedaż poprzez różne kanały. Możesz dostosować swoje integracje, aby dopasować je do potrzeb swojego sklepu.

Q: Jak otworzyć sklep online na Shopify?

A: Aby otworzyć sklep online na Shopify, należy utworzyć konto z Shopify, wybrać odpowiedni plan abonamentowy i dostosować sklep za pomocą dostępnych szablonów Shopify.

Q: Jak rozwijać swój sklep internetowy na Shopify?

A: Aby rozwijać swój sklep internetowy na Shopify, można skorzystać z różnych narzędzi dostępnych w platformie. Można optymalizować sklep pod kątem SEO, korzystać z narzędzi do konwersji i kontynuować rozwój oferowanych produktów i usług.

Q: Gdzie mogę znaleźć centrum pomocy dla Shopify?

A: Możesz znaleźć centrum pomocy dla Shopify na oficjalnej stronie internetowej Shopify. Przejdź do centrum pomocy Shopify. Znajdziesz tam wiele artykułów i poradników, które pomogą Ci w zarządzaniu twoim sklepem internetowym.

Autorzy wpisu


Adrian Kozicki

CEO